ELULUGU

ELULUGU

Kui sa midagi teed, siis pead pühenduma täie rinnaga. Ei ole juttugi sellest, et lähed lavale ja mõtled, et täna peaks brikett ära toodama. Siis mine ära. Siis on aeg läbi. Igal juhul tuleb teha täisandumusega. Vahel ei pruugi endale meeldida – nõmedad laulud, väsimus. Aga seda ei tohi keegi märgata. Iga kontsert olgu kui viimane...

1948
Tõnis Mägi sünnib 18. novembril Tallinnas, vanemad on Tatjana ja Nestor Mägi
Aga muidu ma ei tahtnud üldse koolis käia, mulle ei meeldinud. Kartsin õpetajaid. Seni minu ümber olnud inimesed olid hoopis teistsugused. Aga jälle “om nigu om”. Võiks ju küll mõelda, et oleksin ma korralikult õppinud, siis lõpetanud ülikooli, oleksin võib-olla bioloog või arst – aga see kõik ajab naerma. Too vaba Merivälja tuul on mu sees oma lõhnade ja helidega liig tugevasti kinnistund.
1956
astub Tallinna 22. keskkooli
Aga muidu ma ei tahtnud üldse koolis käia, mulle ei meeldinud. Kartsin õpetajaid. Seni minu ümber olnud inimesed olid hoopis teistsugused. Aga jälle “om nigu om”. Võiks ju küll mõelda, et oleksin ma korralikult õppinud, siis lõpetanud ülikooli, oleksin võib-olla bioloog või arst – aga see kõik ajab naerma. Too vaba Merivälja tuul on mu sees oma lõhnade ja helidega liig tugevasti kinnistund.
1966
liitub biitbändiga Rütmikud
1966 esimene punt Rütmikud. Bändi pani kokku Georg Pomerants, kes oli kitrit mänginud juba Juuniorites – Eesti esimeses, aga tõenäoliselt ka kogu N. Liidu esimeses kitarristide ansamblis. Ta oli ise kitarri meisterdanud ja saanud oma aja kohta hea kõla kätte.
1967-1969
teenib aega Nõukogude armees Armeenias suurtükiväe reamehena
Igapäevane sõdurielu oli rutiinne. Valvasime arsenale – kõndisime püssiga öösel ümber ladude, pea kohal lõunamaiselt kõrge taevas. Pidevalt langes tähti... Ja iga kord soovisin, et saaksin koju. Välisilmast andis aimu pisike, patareidega raadio – enne, kui see käest ära võeti, kuulasin valvepostil Beiruti jaama, kust tuli hoopis teistsugust muusikat.
1970
töötab lühikest aega Punases RETis ja Tallinna Ekskavaatoritehases; esineb bändiga restoranis Pirita ja jääb silma telerežissöör Leo Karpinile, kes kutsub ta saatesse “Tere tulemast”.
1971
esitab saates “Tere tulemast” poleemilise töötluse ansambli Christie hitist “Yellow River”, eestikeelse pealkirjaga “Vana jõgi”.
1972
Gennadi Tanieli kirjutatud “Laul verelilledest” võidab Tippmeloodia konkursi ja lähetatakse üleliidulisele televõistlusele “Art-Loto”
Mul ei olnud pintsakut, lipsu pole ma kunagi kannatanud, kuigi mõnikord kandnud olen. Särgiväel mind lavale ei lastud ja nii pidingi Oleg Melniku pintsakus laulma. Pärast puhvetis konjakit limpsides kuulsin valjuhäälditest: “Gde Mjagi?“ Saalis istunud publik oli minu poolt hääletanud. Pidin uuesti laulma. Seekord siiski särgiväel.
1973
võidab ülekaalukalt “Art-Loto”; Eestis jääb võit suurema tähelepanuta, kuid huvi nõukogude estraadi-tööstuses on tekitatud. Abiellub Virvega.
1974
esineb Olav Ehala ansambliga, hakkab ise laule kirjutama
1974. aastal, enne Filharmooniasse tööle asumist, sõitsin Olav Ehala bändiga mööda Eestit ringi. Bändis laulsid ka Jaak Joala, Boris Lehtlaan, Marju Kuut... Ehala kutsus mindki ja küsis, mida ma laulda tahaksin. Mida ma laulan? Mul ei olnud laule. Ei viitsinud eriti otsidagi. Seda enam, et laulud, mis mulle meeldisid, poleks iialgi tsensuurist läbi läinud. Siis hakkasin kodus ise laule tegema.
1975
mitmele eeskujule pühendatud “Pimedale muusikule” võidab mitu auhinda (grand prix, noorte- ja pressiauhind) võistluskontserdil “Tallinn–Tartu” ja kutsutakse üleliidulisele konkursile “Vilniuse tornid”.
1976
osaleb filharmoonia kiuste konkursil “Vilniuse tornid”, võites nii parima laulu kui laulja auhinna. Algab koostöö David Tuhmanoviga, üleliiduline populaarsus saabub lauluga “Ostanovite muzõku”.
1976 aga toimus Leedus üleliiduline estraadilauljate-laulude konkurss “Vilniuse tornid”, kus oli klausel, et üks peab olema leedu ja teine eesti laul. Ma valisin ühe Makačinase loo ja enda “Pimedale muusikule”. Kultuuriministeeriumist keelati mul sõita ... ““Pimeda muusikuga“! Sellega ei lähe, see on halb lugu!” teatas Veera Ojamaa. Mina vastu, et see ju võitis? – „Ei, võtke mingi korraliku helilooja laul!“Ma saatsin nad kõik kuu peale. Virutasin laua pealt partituuri ära ja jooksin kiiresti lennuki peale. Ja ma lõin selle konkursi kinni! Laul võitis ja laulja võitis – kahekordne võit! See andis hea tunde.
1978
asub Vello Orumetsa asemele estraadiansambli Laine solistiks ja tuuritab sotsialismimaades
Aga 1970ndate lõpul Lainesse minnes tegin vea. Vello Orumets, kelle asemele läksin, oli nii suur märk. Ansambel Laine ise oli märk, tal oli aastatega kujunenud oma publik ja enamasti need, kes Orumetsa väga armastasid, ei pidanud minust üldse. Ja samamoodi teised, kes arvasid, et ma olen ikka rohkem nagu rokilaulja, ei saanud aru, miks ma läksin estraadiansamblisse. Saime palju ringi sõita. Bulgaarias ja Saksamaal, poolteise-kahekuused ringreisid. Mida mina tegin, ei mäleta. Oli mingi udu. Laulsin oma laulud ära – tegin oma igapäevast tööd ja samas see ruineeris, sest oli tunne, et teed midagi, mida ei peaks tegema. Õiged staariajad algasid alles 1980ndatel, oma bändiga Venemaal.
1980
Abiellub Laine Mihelson-Adamsoniga. David Tuhmanovi kirjutatud “Olimpiada 80” on üks Moskva olümpiamängude teemapalu ja süvendab üleliidulist huvi
1980. aastal laulsin siiski üleliiduliseks megahitiks ühe kahest põhilisest olümpialoost, “Olimpiada 80” – veidral kombel näidatakse seda telekas aeg-ajalt seniajani ja kuuldavasti mängitakse ka diskodel.
1981
asutab ansambli Music Seif (ka Muusik Seif), alustab peaaegu katkematust tuuritamisest koosnevat rokistaarielu nõukogude liiduvabariikides ja idabloki maades. Ilmub nelja looga väikeplaat, mis sisaldab tänini diskosaalides menukat hitti “Sa haara kinni mu käest”.
Kontserdid Kasahstani tsirkuses. 18 õhtut välja müüdud. Pärast esimest kontserti tulevad maneeži taha mehed. Kõigil hallid ülikonnad seljas, pruunid kingad jalas. Kutsuvad mind kõrvale. “Mis siin praegu toimus? Mis lugu see oli, mida te siin laulsite? See, kus te röögite?“ Mina vastu, et see oli James Browni “It’s A Man’s Man’s World”, Martin Luther Kingi lemmiklugu. Nemad edasi, et kuidas te riides olete? See on lääne diversioon! Ma ütlesin, et me elamegi läänes. – Kuidas-kuidas!? Kak-kak-kak!? – Vaadake kaardi pealt! – Aga miks teil on selline punane hõlst seljas? (Mul oli punane teksajakk, äralõigatud käistega.) – Saage aru, mu isa oli kalur, Saaremaal on see nagu rahvarõivas, et kui nad merele läksid, siis oli kaugelt näha. – Aga miks teil need valged tennised jalas on? – Saage aru, ma ei saa nendeta üldse olla, sest Martin Luther King kinkis need Dean Reedile, kes nendes esines, ja pärast Dean Reed kinkis need Saksa DVs mulle. Need on reliikvia!
1983
Sünnib tütar Liis-Katrin ja Muusik Seifil ilmub LP “Mäe kaks nõlva”
1982 Muusik Seif Seifi plaat „Mäe kaks nõlva“ oli Venemaa rokiringkondades hinnatud. Ei juhtunud peaaegu ühtegi esinemist, kus ma poleks plaadile autogrammi andnud. Kui kord Erik Mornale Eesti Ekspressi tarvis intervjuu andsin, mainis ta, et olevat näinud internetis meie vinüüli müügil. See maksnud 190 dollarit. Uskumatu! Otsustasime bändiga, et peame tollest plaadist CD välja andma.
1986
mängib auahnet ajakirjanikku Raimo Kangro – Karel Čapeki telemuusikalis “Sensatsioon”; asutab Riho Sibula, Slava Kobrini, Raul Vaigla ja Jaak Ahelikuga ansambli Ultima Thule.
Ultima Thule tekkis 1986. aastal Kobrin Blues Bandi baasil, kus juba mängis trumme Jaak Ahelik Muusik Seifist. Mina liitusin hiljem, aga tulin koos nimega. Variante oli õigupoolest mitmeid. Ott Arder pakkus nimeks Kink, ent see ei tundunud hea mõte, tuletas liialt meelde brittide bändi The Kinks. Oli veel üks variant – Trapets. Mina aga olin parasjagu lugenud Lennart Mere raamatuid “Hõbevalge” ja “Hõbevalgem”, kus oli juttu Ultima Thulest. Seegi nimi pandi koos teistega hääletusele ja läks läbi. Praegu ei kujuta üldse ette, et võinuks olla mingi teine nimi – et me võinuks olla näiteks Trapets. Samahästi võiks kujutleda, et Led Zeppelin oleks The Dreamers.
1987
Ultima Thule pikk kontserdituur Indias; osaleb mitmete teiste Eesti tippartistidega Alo Mattiiseni kirjutatud ühislaulus “Ei ole üksi ükski maa”
Kõikidel olid oma söögid kaasas. Pune väikelinnas oli hotelliks veidi vähendatud koopia viktoriaanlikust inglise lossist. Rohkem kui viis tärni väärt – basseinid, saunad, restoranid... Ent kui nõukogude artistid pärast staadionikontserti hotelli jõudsid, võeti ikka kohvritest välja oma kukesupid ja keeduspiraalid; WC-s oli ainuke pistik, söögitegu pandi käima ja kogu kvartal oli mõne sekundi pärast elektrita. Ja nii kõik need päevad! Keegi restoranis söömas ei käinud. Meie juurde tuli ahastav turbaniga sahib: me oleme juba neli korda menüüd vahetanud, kas teile tõesti ükski meie toit ei maitse?
1988
kirjutab “uue ärkamisaja” tunnuslaulud “Koit” ja “Palve”
Võib-olla ongi liiga deklaratiivne, liiga pateetiline, liiga-liiga-liiga – aga siis ma nii mõtlesingi. Ma pean ütlema ausalt, kätt südamele pannes: siis, kui need lood tulid, ma ei mõelnud, et mis neist küll saab. Oli vaid teadmine, et on vaja laule, mis looksid inimestes tunde, et kõik on võimalik. Mis neid taas kokku liidaksid.
1989
asutab maailmamuusikalisi eksperimente viljeleva ansambli 777
Mina hakkasin just tänu religioossele kogemusele ja oma vaevade ärarääkimisele lõpuks omi laule tegema. Ühel hetkel sündisidki laulud, mille peale kaheksakümnendatel poleks hoopiski tulnud. Kus see kõik peidus oli? /.../ Tekkis ka bänd 777, millest palju ei teata – kahju, et see laiali läks. Iga päev tegime proove praeguse Leedu saatkonna hoovi peal. Niimoodi kuude viisi, ja lõpuks hakkaski sündima midagi uut ja põnevat. Bändis olid Robert Jürjendal, Arvo Urb, Alari Piispea, Kalle Vilpuu ja Avo Ulvik. Robile meeldisid tollal Aafrika helid ja rütmid, mulle Pakistani omad, kitarrist Kalle Vilpuu oli jälle selline U2-fänn. Kokku sai veider stiilide segapuder, millest pole paraku peaaegu mingisugust jälge. Vaid mõned üksikud lindistused.
1990
debüteerib teatrilaval Peeter Volkonski lavastatud Jean Anouilh’ näidendis “Jumal vikerkaarel”. Soomes ilmub album “Tõnis”, Eestis rahvalaulude ja Elu Sõna liikumisest inspireeritud usuliste motiividega “Kogutud kodutud”
1991
emigreerub Rootsi
1992
abiellub Rootsis Piia Keemaniga ja sünnib tütar Maarja
1993
naaseb Eestisse, asub tööle vastloodud Raadio Kukusse tegema autorisaadet “Liivakell”, millest saab peagi üks jaama populaarsemaid saateid; hiljem järgneb veelgi menukam “EsTraadiTop”
„Liivakell“ oli igal reedel kell 19.00, kestis kaks tundi, aga ette valmistasin juba kella neljast, välja arvatud laupäeval ja pühapäeval, aga mõnikord ka siis. Ometi muutus see töö viie-kuue aasta pärast tüütuks, võttis vabaduse ära – väga palju asju jäi nägemata ja kuulamata.
1994
album “Hüüdja hääl”
1995
album “Liivakell"
1996
ülimenukas, kuid fonogrammi kasutamise pärast poleemikat tekitanud “Kolme tenori turnee” Jaak Joala ja Ivo Linnaga; uuesti salvestatud vanade hittidega ilmub kaks albumit “Las jääda kõik, mis hea”. Mängib Tusenbachi Tšehhovi “Kolmes ões” ning Timmi isa Ugala “Timm Thaleris”.
1998
50. juubeli kontsertetendus Draamateatris, otseülekanne Raadio Kukus. Kontsertplaat “Kaunilt kaua”. Eesti kultuuriauhind ”Suur Vanker” muusika eest.1999 – saab Valgetähe IV klassi teenetemärgi; mängib relvakaupmehe markantses kõrvalosas Valentin Kuigi lühifilmis “Lurjus” ning Pierre Bezuhhovi rollis Vanemuise “Sõjas ja rahus”.
1999
Sünnib tütar Liidia
2000
kontserdituur “Jäljed”, topeltalbum-kogumik sarjas “Eesti Kullafond”
2001
abiellub Kärt Johansoniga
2002
DVD “pÜHENDUS”, salvestatud 19. oktoobril Vanemuise Kontserdimajas
2003
sünnib tütar Mirt ja ilmub kogumikplaat “Jäljed” ning uuenduslike kõladega album “Siirius”; riiklik kultuuripreemia ja Tartu Kultuurikandja auhind
2004
Kuldne Plaat 2004 (panus eesti popmuusikasse)
2005
esineb ühe õhtu jooksul Tartu vaimulikul laulupeol ja taasühinenud Music Seifiga Rapla lähistel Rabarockil; ilmub kammerlik klaveriplaat “Vestlus Hermanniga”, mida müüakse ainult kontsertidel. Suur hitt “Siuh” koos avangardse hiphop-artisti Chalice’iga ja ühisesinemine festivalil Eclectica 2005; Eesti muusikaauhind “Panus Eesti muusikasse”
2006
raamat “Müümata naer”. Mängib nimirolli NO-teatri lavastuses “Kuningas Ubu”; laulukava “Müürileht” Juhan Viidingu tekstidele galakontserdil “Eesti Teater 100” Tartu lauluväljakul (laulud ilmuvad ka firma Sanofi Aventis klientidele mõeldud CD-l “2teist”)
2007
osaleb abikaasa Kärt Johansoni albumil “Unistadt”. Taas “EsTraadiTopi” saated Kuku Raadios
Räägitakse, et helil võib olla ka oma värv. Mis värvi võiks küll olla plaat, mille salvestasime tol 2007. aasta kevadel? Mäletan, et murdsin teepervelt võililli, panin varred huulte vahele ning puhusin mikrofoni. Kõik see talletus magnetlindile – kollased võililled, kollane kass ja kollane tänavakastmisauto...
2008
esineb Chalice’iga trubaduur Terry Callieri kontserdi esimeses pooles. Koloriitne kõrvalosa rokkooperis “Ruja”. Album “Kiik & Kirik” Politseiorkestriga. Tähistab 60. sünnipäeva
2009
oratoorium “Tarkus” lugejale, kolmele solistile, kammerkoorile ja ansamblile. Pälvib EELK teeneteristi III järgu
2010
pälvib Riigivapi 3. klassi teenetemärgi. Avaldab 45 lauluga “Noodiraamatu”. “Tarkus” ilmub CD-l
2011
pälvib Tartu linna medali. Kontsertkava Hortus Musicusega. “Müümata naeru” täiendatud uustrükk
2012
9. novembril ilmub Teine Ruum
2013
Lauluväljakul toimub 65. juubeli puhul sünnipäevakontsert Estraadiraadio, Ivo Linna, Jarak Kasari, Mirt Mägi ja Märt Avandiga. Juulis-augustis mängitakse Rakvere linnuses Shakespeare'i "Hamletit", mille lavastajaks on Roman Baskin. Loob lavastuse jaoks muusika ning on koos Kärt Johansoniga näitlejate rollides.
2014
Osaleb “Laula Mu Laulu“ saates koos Jarek Kasari, Ott Leplandi, Birgit Sarrapi, Eda-Ines Etti, Jaagup Kreemi ja Lea Dali Lioniga. Esitab Laulupeol laulu "Koit".
2015
Koos Kärdiga USA-s Wisconsini osariigis, Wasau lähedal, kus toimub väljarännanud eestlaste ehitatud puukikiru taasavamise kontsert (Ain Kalmus “Hingemaa” Orto 1984). Valmib samanimeline laul.
2016
Ilmub kogumik “Tundmatu Mägi”
2017
On Uude, vanapagana rollis Rein Rannapi ooperis "Nurjatu saar", mis kantakse ette Saaremaa ooperipäevadel. Osalevad veel Marko Matvere, Ott Lepland, Lenna Kuurma jt.
2018
70. juubeli puhul kontserdid Pärnus, Tartus, Tallinnas. Laval Riivo Jõgi keelpillid, Jarek Kasar ja Vaiko Eplik, Sven Grünberg, Riho Sibul, Kärt Johanson, Mirt ja Liidia Mägi ning Estraadiraadio. Juunikuus esitab 5 Isamaalist laulu Tartu laululaval.
2019
Soome munga Peetrus Kakevalduse rollis Leo Bodo Sepa “Kaupo ja Lembitu" lavastuses ERMis, lavastaja Jaan Tooming. Teiste osaliste seas on Nero Urke, Kristo Viiding, Rein Annuk, Anne Mari Tevahi, Margus Mikomägi jt.
2020
“AOvalgus” ilmub CD ja LP-na, toimuvad albumi estitluskontserdid.
2021
Algab Koroona. Augustis tuur Ott Leplandiga “Lootuses”.
2022
Kolmapäeval, 16 veebruaril, kaheksa päeva enne Vene-Ukraina sõda ilmub venekeelne, suures osas autoriplaat  “Romanss”. 3. septembril toimub Narva Ooperipäevade raames plaadi esitluskontsert
2023
75. juubeli puhul on duubelplaadina ilmumas noorpõlve salvestused "Meie aeg" Vinguviiuli plaadifirma alt. 5. augustil toimub Neeruti mõisa aias kontsert "Ajapendel" ning 17. novembril Alexela kontserdisaalis suur juubelikontsert.
© Tõnis Mägi 2023